In het nieuwe jaar zal de Nederlandse vechtsportwereld zich weer verder ontwikkelen. Voor de Vechtsportautoriteit betekent dit een aantal veranderingen.
De belangrijkste ontwikkeling is dat de NVB steeds meer verantwoordelijkheden overneemt van de VA. Bij de VA zal de focus meer komen te liggen op toezicht, handhaving en advisering, waar de organisatie oorspronkelijk voor is opgericht.
Afgelopen jaren pakte de VA regelmatig taken op die in andere sporten door een centrale sportbond worden uitgevoerd. Dit was noodzakelijk omdat de versnipperde vechtsportsector niet één bond kende die deze verantwoordelijkheden kon dragen. Nu met de NVB die bond er wel is, draagt de VA deze taken stapsgewijs en in goed overleg over.
Fightpassport
Het Fightpassport werd in 2018 door de VA gelanceerd om de wedstrijdsport beter te organiseren. Sinds december 2024 is de NVB verantwoordelijk voor het beheer en verdere ontwikkeling van deze centrale wedstrijdregistratie. Dit is bij uitstek een verantwoordelijkheid die thuishoort bij een sportbond. Alle sporters, trainers, promotors en andere belanghebbenden kunnen dus voortaan alle vragen en suggesties rond het Fightpassport mailen naar de NVB.
NOC*NSF en POS
Een andere belangrijke taak van een sportbond is het opkomen voor de belangen van de sport. Vanuit de bond en vanuit organisaties als NOC*NSF en het Platform Ondernemende Sportaanbieders (POS) worden lokale en landelijke politiek aangesproken. Ook binnen deze organisaties nam de VA de taken waar zolang er geen overkoepelende vechtsportbond was. De NVB is inmiddels aspirant lid van NOC*NSF. De VA blijft zelf geassocieerd lid van NOC*NSF, maar de belangenbehartiging van de vechtsport zal voortaan door de NVB worden uitgevoerd.
Het specifiek opkomen voor de sportondernemers, zoals vechtsportschoolhouders en promotors, gebeurt voornamelijk via het Platform Ondernemende Sportaanbieders. Ook dit is een bondstaak die nu bij de NVB ligt. De VA heeft daarom, na jaren van vruchtbare samenwerking, onlangs afscheid genomen van het POS.
Keurmerk Vechtsportautoriteit
Het aanvraagproces en de uitgifte van het keurmerk voor vechtsportscholen, het Keurmerk Vechtsportautoriteit, zal in de tweede helft van 2025 worden overgenomen door de NVB. De Vechtsportautoriteit zal wel verantwoordelijk blijven voor de audits bij sportscholen.
Licenties
Via de voormalige convenantpartners werden en worden promotorlicenties en matchmakerlicenties uitgegeven volgens normen die de VA in samenspraak met de sector heeft vastgelegd. De uitgifte wordt in de tweede helft van 2025 overgenomen door de NVB. In de loop van 2025 zal de NVB ook licenties gaan verstrekken voor officials, als de bond ook de coördinatie van de inzet van officials op zich gaat nemen.
Toezicht en advies
De Nederlandse Vechtsportautoriteit werd in 2017 opgericht al toezichthouder voor de vechtsport. Dit is altijd de kerntaak gebleven, maar door omstandigheden kwamen daar steeds meer verantwoordelijkheden bij. De overdracht van de bondstaken betekent dat de VA nu alle aandacht kan gaan richten op toezicht en handhaving, met als doel de kwaliteit op alle fronten te waarborgen. Daarbij gaat de meeste aandacht uit naar het goed en veilig organiseren van vechtsportevenementen, en het versterken van de vechtsportscholen.
De adviesrol richting gemeenten en andere overheden met betrekking tot de vechtsport zal ook bij de VA blijven liggen, zoals ook is afgesproken met het ministerie van VWS.
Foto: Pari Chery